Google Terörizm ile Savaşacak!

kamerali-sohbet-sitesi

Google, 2016 yılının başlarında, web sitesi üzerinden “terör” ile alakalı aramaları karşıt sitelere yönlendirmeyi hedef alan bir çözüm getireceğinin sinyallerini vermişti.

“Terör, terörizm, IŞİD vb.” terör/terör örgütleri ile ilgili olarak yapılacak sakıncalı aramaları tam tersi yönde içeriklere sahip web sitelerine yönlendireceğini belirtilmişti.

Örneğin IŞİD yanlısı bir internet aramasında bulunacak kullanıcı, doğrudan IŞİD aleyhinde olan bir siteye yönlendirilecekti.

Google’ın pilot program şeklinde başlattığı program şimdiki süreçte ise daha geliştirilmiş özellikleri ile kullanıcılara hizmet vermeye hazırlanıyor.

16-09/08/googleevil.jpg

Google teröre geçit vermeyecek

Android Headlines’da yer alan habere göre, Google‘ın Jigsaw Laboratuvarı‘nda meydana getirdiği yeniliklerle kullanıma sunacağı çözüm, kullanıcıları terör karşıtı sitelere yönlendirmekle kalmayıp, siteleri kullananların tespitinde bulunacak.

Terör yanlısı aramalarda bulunan kullanıcıların çeşitli terör örgütleri ile ilişkisi olup olmadığını araştıracak Google, kullanıcıların arama geçmişinden yararlanarak durum tespiti yapacak.

Kullanılan web siteleri, sosyal medya ağları gibi platformları araştıracak Google, terör örgütlerinin internet bağlantılarını bu sayede ortaya çıkarma hedefinde olacak.

16-09/08/426890-google-search.jpg

Kullanıcıların terör örgütü üyeliği için yaptıkları araştırmaları belirleyecek Google’ın, örgüte katılma yönünde çalışmalarda bulunacak kullanıcıları ilgiliyetkililere bildireceği ifade ediliyor.

GoogleIŞİD‘in faaliyetine ilişkin aramaların, sıklıkla YouTube üzerinden yapıldığına dikkat çekerek, terör örgütünün görüntülerinin bu sitede yer aldığını belirtiyor.

Google’ın internet üzerinde uyguladığı “karşıt siteye yönlendirme” çözümünün bir benzerini, YouTube üzerinden terör aleyhinde olan videoya yönlendirme şeklinde uyarlayabileceğinin altı çiziliyor.

:: Google’ın terörizm ile savaşma yönündeki girişimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?