Sohbet

kamerali-sohbet-sitesi

c3

Bu yazımızda sohbet türünden ve örneklerinden kısaca bahsedeceğiz.

Sohbet türü, edebiyatımızda söyleşi olarak bilinmektedir. Yazarın bir konu hakkında bütün kalbi duygularını ve düşüncelerini yansıtarak oluşturduğu yazılardır. Okuyucuyla sohbet etme havası eserlerde çok sık hissedilir. Söyleşi türü her konu etrafında yazılabilir. Kullanılan dil seçilen konuya göre değişiklik gösterir. Günümüzde daha sade ve anlaşılır dil kullanılmaktadır.

Edebiyatımızda, söyleşi türünde birçok yazar ön plana çıkmaktadır. Nurullah Ataç, Şevket Rado, Ahmet Rasim bunlardan bazılarıdır.

Sohbet türüne bir yazı örneği:

Anlamak… Çağımızın en büyük ihtiyaçlarından biridir. Evet, anlamak insani bir ihtiyaçtır. Bu nedenle vazgeçilmezdir. İnsanların hayatında olmazsa olmazdır. Anlamak, için iletişim kurmak gerekir. Yalnız iletişim yetmez. Dinlemek, anlamayı tamamlar. İyi bir dinleyici, en iyi anlayandır. Ya da en iyi anlayan en iyi dinleyendir.

Dikkatler dağılmasın. Anlaşılmak değil meselem. Anlamak… Aklı başa devşirmek gibi… Gülüp geçmeye benzemez. Anlayıp geçmek, durup düşünmeyi gerektirir. Durmak, anlamanın yarısıdır. Durmak, keşfetmek gibidir. Keşif, anlamlandırmaya ihtiyaç duyduğundan anlamak nasıl bir harç, tuğla siz düşünün.

Durun fakat düşünün, o zaman anlayacaksınız. Konuşup durmaktan bahsetmiyorum. Konuşmak da anlamakla ilgilidir. Esasen anlayan biri zaten az konuşur. Öyle değil mi?

Anlayan kişi, anlatmak için fazla yorulmaz. Bir hareketi, bir mimiği, bir sözü yeter de artar bile. Anlamak, ağlamak gibidir. İçten gelir, kalpten gelir ve beyne gider.

Bu yazımızda sohbetin ne olduğuna ve sohbet örneklerine kısaca değindik, yararlanmanızı dileriz.